Nowości

Łesia Ukrainka. Księgi Sybilli

Książka autorstwa Tamary Hundorowej to opowieść o życiu i twórczości wybitnej ukraińskiej pisarki, poetki, aktywistki Łesi Ukrainki, którą badacze uznają za jedną z najważniejszych europejskich modernistek.

Czytaj więcej

Talk-show Wojna, Maksym Krywcow

"Talk-show Wojna" to jeden z tomików otwierających IV serię Biblioteki Poezji Ukrainy "W obliczu wojny". Książka zawiera wiersze autorstwa 33 letniego ukraińskiego poety i żołnierza, który 7 stycznia 2024 roku zginął na froncie.

Czytaj dalej

Błękitny notes, Hałyna Tkaczuk

Cześć! Jestem Be-eN czyli Błękitny Notes. Moja właścicielka Włada chciała pisać na tych kartkach „Grubą książkę”, ale pod koniec lutego plany się zmieniły. Włada pojechała z mamą do Polski i zaczęła notować we mnie swoje najskrytsze myśli.

Czytaj dalej

CZARNE DIAMENTY. Toni Morrison i 9 innych poetek afroamerykańskich

Jest to pierwszy polski tom przekładów poezji ruchu Czarnej Sztuki, poezji o wyjątkowej sile rażenia, o niepowtarzalnym ładunku grozy, mroku, gniewu i mocy przetrwania; poezji odzwierciedlającej dramat życia na pograniczu wielu światów, kultur, języków, tożsamości i wierzeń; poezji związanej z dramatami pogranicza: niesprawiedliwością, krzywdą, lękiem, pogardą, zagrożeniem różnymi formami wykluczenia i marginalizacji. Autorką przekładu jest Halina Cieplińska.

Czytaj dalej

Ocean Indyjski, Dmytro Łazutkin

Jeden z tomów otwierających IV serię Biblioteki Poezji Ukrainy "W obliczu wojny" autorstwa ukraińskiego poety, dziennikarza, prezentera telewizyjnego i komentatora sportowego Dmytro Łazutkina.

Czytaj dalej

Niedokrwistość, Nazar Fedorak

Jeden z tomów otwierających IV serię Biblioteki Poezji Ukrainy "W obliczu wojny" autorstwa mieszkającego we Lwowie ukraińskiego poety, krytyka literackiego, nauczyciela akademickiego, tłumacza i redaktora Nazara Fedoraka.

Czytaj dalej