Kristian Novak

Kristian Novak urodził się 14 maja 1979 r. w Baden-Baden w Niemczech, w rodzinie gastarbeiterów z Jugosławii. Pisarz, językoznawca, wyczynowy sportowiec.

Ukończył germanistykę i kroatystykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu. Specjalizuje się w socjolingwistyce i wielojęzyczności, wykłada w Instytucie Kroatystyki Uniwersytetu w Rijece. Autor książki Višejezičnost i kolektivni identiteti Iliraca (2012, Wielojęzyczność i zbiorowe tożsamości Ilirów).

W latach 1998–2009 członek chorwackiej kadry narodowej karate, sześciokrotny indywidualny i drużynowy medalista mistrzostw Europy i świata.

Miejscem akcji jego powieści jest chorwackie Međimurje, na pograniczu z Węgrami i Słowenią, dokąd powrócił wraz z matką i siostrą po śmierci ojca: Obješeni (2005, Powieszony), Črna mati zemla (2013) i Ciganin, ali najljepši (2016, Cygan, ale najpiękniejszy). Otrzymał za nie m.in. Nagrodę T-portalu za najlepszą powieść roku (dwukrotnie) oraz Nagrodę im. Ksavera Šandora Đalskiego. Dwie ostatnie powieści doczekały się przekładów na języki obce oraz adaptacji teatralnych, w realizacji jest filmowa adaptacja Czarnej matki ziemi.

Mieszka z żoną i dwójką dzieci w Zagrzebiu.