István Kovács

István Kovács - (ur. w 1945 roku), dyplomata, historyk, pisarz i poeta. Wielki przyjaciel Polski, badacz wspólnych dziejów nadwiślańskich i naddunajskich Bratanków. W latach 1990-94 był radcą ds. kultury Ambasady Węgier w Warszawie, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie w latach 1994-95 oraz 1999-2003. W ciągu 5 lat pracy w Krakowie doprowadził do odsłonięcia ponad 20 rozmaitych pomników węgierskich, tablic pamiątkowych, do nawiązania całej ilości kontaktów partnerskich i wystąpił z ponad stoma wykładami na temat węgiersko-polskich stosunków historycznych. Wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Loranda Eotvosa w Budapeszcie. W roku 1995 kierował założoną przez siebie Katedrą Polonistyki na Uniwersytecie Petera Pazmaniya w Piliscsabie.

Był pomysłodawcą postawienia kopijnika na grobach bohaterów powstańczych zasłużonych dla narodu węgierskiego, m.in. w miejscowości Zwierzyniec i Jarosław, za co otrzymał tytuły Honorowego Obywatela tych miast. Jest także Honorowym Obywatelem miast Gorlice i Lubaczów. Jako pierwszy Węgier został honorowym obywatelem Krakowa. Jest członkiem Rady Programowej WFK "Akcent".

Obecnie dr István Kovács jest pracownikiem instytutu Historii Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie.

Dorobek literacki:

"Księżyc Twojej nieobecności" tom wierszy z 1991 roku,
"Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848-1849" monografia historyczna z 1999 roku nagrodzona Nagrodą im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.
"Józef Bem - Bohater wiecznych nadziei" (2002),
"Lustro dzieciństwa" (2002),
"Okruchy przestrzeni" tom wierszy (2003)

Źródło

István Kovács Okruchy przestrzeni, Sejny 2003, Fundacja Pogranicze.